2 Haziran 2008 Pazartesi

Sürpriz konuklarBalkonumuzun konukları var: Bir güvercin ailesi...
Evlerini kurmak için bizim balkonu seçmişler. Saksıların arasına çam iğnelerini toplayıp ortasına bir yumurta bırakmışlar. Başından ayrılmıyorlar.
Önce tek yumurta vardı...

Birgün baktık ki iki olmuş yumurtalar. Sepete yerleştirirsek daha rahat edeceklerini sandık. Sepeti çam iğneleriyle doldurup ortasına yumurtaları yerleştirdik ama... ertesi gün bir baktık ki bizimkiler sepeti boşaltıp bildiklerini okumuşlar! Yumurtalar şimdi yine yerde. Çevresini ise çam iğneleriyle çeviriyorlar.
Şimdi merakla yavruların yumurtadan çıkmasını bekliyoruz.
Ha bir de, pire tozu bulmak gerektiğini düşünüyoruz. Ya hayvanlarda pire varsa!
Şurada okuduğuma göre yavrular iki haftada yumurtadan çıkacakmış. Anne ve baba yavruları ilk hafta güvercin sütüyle beslermiş. Bir ay sonra da uçacak hale gelirlermiş. Ondan sonra herhalde arkalarından Güvercin uçuverdi/Kanadın açıverdi türküsünü çığırırız! Bunlardan posta güvercini olur mu? diye sordu ailemizin en küçük üyesi. Belli niyeti kötü... Bakalım, göreceğiz..."Güvercinim uyur mu?
Çağırsam uyanır mı?"

Güvercinin halk edebiyatındaki ve inanışlarındaki yerine ilişkin ilginç bir yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

***

Bu bizim hayvanlar tarafından ilk tercih edilişimiz değil! Daha önce de bir arı ailesi konuğumuz olmuştu! Tabii bizi biraz korkutmuşlardı onlar... Nasıl korkmayalım bir kovan arı salonumuza doldu! Nereden girdiklerini anladığımızda çok şaşırdık!
Salonun bir köşesine fi tarihinde kablolarla ilgili bir delik açılmış sonra da işlevsiz kalınca öylece bırakılmıştı. İşte o arılar o deliği kovan deliği olmaya uygun görmüşler. Arı kovanı da bizim salon oluyor! Arıları salondan atmak epey zor oldu. Salonu arılarla paylaşmak gerçekten zor oluyordu... Bu zorluğu bilmeyenler bize hazır arı oğulu gelmiş keşke bir kovana doldursaydınız. Bir kovan arı bilmem şu kadar lira ediyor, filan dediler ama bir de bize sorun. Deliği defalarca kapamamıza rağmen bir yolunu bulup yine içeri sızmayı başarıyorlardı. O macerada eşimi bol bol arı soktu. Kendisine arı zehrinin romatizmaya karşı ilaç yerine geçeceğini söyleyip züğürt tesellisi verdik!

10 yorum:

Aysegul dedi ki...

Aman kargalara dikkat edin. Ben de bir kaç yıl önce balkonuma yuva kuran güvercinlerin bebeklerini sabırla bekliyordum ki, kargalar yumurtaları çaldılar....

Şefika dedi ki...

Uyarın için çok teşekkür ederim Ayşegül. Aslında hiç balkona konduklarını görmüyorum ama belki de gizlice geliyorlardır...Kargalar çok kurnazdır bilirim. Hatta saksağanlar da var buralarda.

Nihat Akkaraca dedi ki...

mesudiye'deki evimizde beslemeye iki güvercinle başlamıştık. Bir iki yıl içinde 56 güvercinimiz olmuştu. Biz köye giderken arabamızı bir kilometre ötedeyken tanırlar karşılarlardı. Eve geldiğimizde de bizim arkamıza dizilir evin içine kadar girerlerdi. Sonra ne mi oldu? Biz orada değilken kümeslerine çakal girdi, beş altısını yedi. O zaman bakamayacağımızı anladık ve iki aileye taksim ettik geri kalanları, üzülerek tabiii.
Ama böyle misafir gibi ağırlamak çok güzel.

Şefika dedi ki...

Demek barışın simgesi güvercinlerin düşmanı çok :( Yazık olmuş zavallı güvercinlere.
56 çok müthiş bir rakam! O kadar çok güvercinin içinde, -hem de sizi tanıyan peşinizde dolanan- insan ne mutlu olur! Dost insanı tanıyan hayvanlar gerçekten. Balkona çıktığımızda artık bizden kaçmamaya başladılar. Yalnız bunlar kuluçkaya yatmıyorlar ya da ben görmedim. Bilmem neden?

ERDIL dedi ki...

Sn Sefika hanim sakin yumurtalara dokunmayin sanslisiniz degisiklik karsisinda atmamislar.Artik her sene misafirleriniz orada olacaklardir,
Saygilarla.

Şefika dedi ki...

Erdil Bey,
Herhalde tedirgin ettik değil mi? Maksadımız onları rahat ettirmekti ama sepeti boşalttıklarını görünce büyük bir hata yaptığımızı tahmin etmiştik! Konuklarımıza iyi bir ev sahibi olmak istiyoruz.

Elif dedi ki...

Cok guzel!!!!!!!!!!!!!

Ama guvercin sutu herhalde agizlarindan cikan birsey, cunku kuslar memeli hayvan degiller ki! Herhalde benzetme olsa gerek.

Cok tatli yahu! Fotolari heyecanla bekliyorum!

www.elifsavas.com/blog

Şefika dedi ki...

Evet evet ağızlarından. Yani öyleymiş. Biz de heyecanla bekliyoruz bakalım:=))

nalan cantav dedi ki...

merhabalar,
bayıldım resimlere.aman dedikleri gibi kargalara dikkat.yavruları çok merak ediyorum.
sevgilerimle

Şefika dedi ki...

Aa Nalan,
Bak şimdi sen de sürpriz konuk oldun:=)
Çok sevindim ben...